HISTORIE BARTEROVÉHO OBCHODU
Tradiční barter má počátky zřejmě už v pravěku. Když pravěký člověk vypěstoval nebo ulovil víc než spotřeboval, začal obchodovat.
Jelikož nebyly ještě peníze začal směňovat své výpěstky za zboží druhého člověka – začal „bartrovat“.
Lidé nejdříve vymysleli jako platidlo stříbro, zlato, perly atd., až později vymysleli peníze a následně vznikly peněžní ústavy a banky.
I v dnešní moderní společnosti tradiční barter existuje jako doplňková forma obchodu.
V 20-tých letech začala renesance barteru, především v souvislosti s tím, že peníze přestaly být ekvivalentem skutečných hodnot – tak jak to bylo při jejich vzniku.
Začaly vznikat barterové společnosti, které převzaly z tradičního barteru to, co v něm bylo dobré – podstatu barteru - platidlo.
Tím platidlem je v barteru zboží, služba, materiál, má stále reálnou hodnotu, nedá se ničím oklamat. Jako nadstavbu téměř dokonalého platidla si barterové společnosti vzaly informaci – další vynikající fenomén. Po skloubení barterového platidla a informace ( ve správný čas na správném místě) vznikl unikátní nástroj pro podnikatele – barterový systém.
Na celém světě existují stovky barterových společností, které organizují barterové obchody a které zároveň učí podnikatele to, jak se dá elegantně a s vysokým efektem podnikat a při tom nebýt závislý na jediném zdroji peněz.
Každý podnikatel si může vytisknout tolik peněz kolik potřebuje tím, že vyrobí víc zámkové dlažby ( víc produktu/víc zboží), víc obrubníků, víc matic, víc kukuřice a touto nadprodukcí zaplatí své nákupy (provozní/investiční).
Z ekonomického hlediska je to jedinečná příležitost zrealizovat investici a zároveň minimálně v objemu investice zvýšit svůj prodej, mít větší tržby, zisk!
Barterové kompenzační společnosti pracují na celém světě na stejném principu – vedou svým klientům zúčtovací konta a na nich evidují barterové a kladné a minusové zůstatky (barterové prodeje a nákupy, pohledávky a závazky).
Každá barterová společnost má ale odlišný způsob fungování, podle země, ekonomiky atd.
Množství barterových společností ve světě vedlo minulém století ke vzniku mezinárodní asociace IRTA se sídlem v New Yorku. Sdružení v této organizaci nemusí využívat všechny barterové společnosti, členství je dobrovolné.
V České republice existuje několik významnějších barterových společností s celorepublikovým i mezinárodním působením. Jedná se hlavně o systémy GBT, LQZ, BCI, Tradebank. Všechny tyto systémy mají zhruba stejný systém práce a portfolio klientů, mezi kterými manageři a obchodníci zprostředkovávají a organizují obchody. Jedná se o obchody, které by firma, pokud by nebyla účastníkem toho daného barterového systému, neuskutečnila, a to je v dnešní době určitě chyba.